ecliptic

قسمت اول: بارگذاری تصاویر ماهواره ای در نرم افزار ENVI

نرم افزار ENVI

لوگوی نرم افزار ENVI

لوگوی نرم افزار ENVI

ENVI یکی از نرم افزار های کار با داده های ماهواره ای بسیار پیشرفته می باشد که بر پایه زبان IDL بنا نهاده شده است. این نرم افزار دارای ابزار ها و توابع بسیار زیادی جهت   اکتشاف، آماده سازی، تجزیه و تحلیل و به اشتراک گذاری اطلاعات استخراج شده از تصاویر را فراهم می کند.

ENVI از انواع تصاویر جمع آوری شده از ماهواره های متعدد و سنسور های موجود در هوا از جمله سنسور های حساس نسبت به همه رنگها، multispectral، ابر طیفی، رادار، حرارتی، LIDAR، و … را پشتیبانی می کند.

ENVI قادر به خواندن بیش از 70 فرمت داده مانند HDF، GeoTIFF و NITF است.

ENVI همچنین به شما اجازه می دهد تا به سرعت و به آسانی به تصاویر از سرورهای سازگار با OGC و JPIP چه در لوکال هاست و چه از طریق اینترنت دسترسی پیدا کنید. (Geotech,2018)

 بارگذاری تصاویر در محیط Envi

  • در منوی اصلی برروی File کلیک می کنیم. ENVI توانایی باز کردن در دو حالت Open و Open as را دارد حالت اول مانند تمام برنامه های دیگر فایل ها را باز می کند اما در حالت دوم این نرم افزار تمام فرمت های قابل قرائت را در انواع حالات ماهواره و سنجنده و کاربرد تقسیم بندی کرده است.

  • برای مثال اگر تصویر لندست را داشته باشیم پس از انتخاب فایل متادیتای آن را باز می نماییم. چون فایل تصویر دانلود شده ما (این آموزش را ببنید) مربوط به ماهواره ی لندست8 و سنسور OLI می باشد لذا در بین دسته بندی نرم افزار مطابق شکل زیر  GeoTIFF with Metadata را انتخاب می کنیم.

  • پس از انتخاب فایل متادیتا آن را باز می نماییم.

 

  • خواهیم دید که تصویر در Layer Manager لود شده است.

 

 

DATA Manager 

دیتا منیجر یکی از پنجره های Envi برای کنترل باند های لود شده و بدست آوردن اطلاعات فایل لود شده و نیز ترکیب باند ها برای ساخت تصاویر با رنگ حقیقی، نیمه کاذب، و کاذب است.

به عنوان مثال تصویر لندست8 جز تصاویر multi spectral است که در این پنجره می توان به تمام اطلاعات باند های آن در قسمت file information  دسترسی پیدا کرد و نیز آن ها را در بخش Band Selection  با هم ترکیب کرد و با زدن دکمه Load Data  اجرا و یا در حالت Gray Scale  اجرا کرد. اجرای دیتا منیجر با زدن آیکون  میسر می گردد.

مثال تصاویر لود شده توسط DATA Manager

 

نمونه تصویر رنگی کاذب از شهر سنندج

نمونه تصویر رنگی کاذب از شهر سنندج

 

نمونه تصویر رنگی حقیقی  از شهر سنندج

:اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *