ecliptic

راه سازی و ماشین ها :ماشین بولدوزر

بولدوزر (به انگلیسی: Bulldozer) یکی از ماشین‌آلات ساختمانی و عمرانی می‌باشد که از مهم ترین ماشین آلات راهسازی و معدنی است  نحوهٔ حرکت آن بصورت خزیدن به‌وسیلهٔ چرخهای زنجیری می‌باشد. این ماشین دارای تیغه‌ٔ فولادی در جلو می‌باشد که توانایی جابجایی حجم‌های گسترده‌ای از خاک، شن و ماسه و نخاله و … را در حین کار دارد.(هدف اولیه بولدوزر به جلو راندن و یا کشیدن اقسام بارها می باشد )

55229-2624587

افزودنی های بولدوزر

بر روی بولدوزر انواع لوازم مکانیکی را میتوان نصب کرد لوازمی از قبیل : بیل های مکانیکی ، ریپرها ، تیغه های بولدوزر ، دکل های لوله گذار جانبی ،کج بیل ها ،نهرکن ها و غیره. به علاوه از بولدوزر استفاده دیگری هم می کنند نظیر کشیدن اسکریپر واگن . بولدوزرها از موتورهای دیزل که معمولا توربو شارژ هستند نیرو می گیرند و در انواع استاندارد و دنده اتوماتیک موجود هستند همچنین کنترل آنها به صورت کنترل هیدورلیک و دنده اتوماتیک است.

موارد استفاده بولدوزر

  1. تسطیح زمین و پاک سازی آن از بوته ها و کنده های درخت
  2. ایجاد راههای اولیه درکوهستانها و زمینهای سنگ لاخی
  3. جابجا کردن توده خاک به صورت فشار دادن در حجم های زیاد
  4. کمک به هل دادن اسکریپرها
  5.  پخش کردن خاک در خاکریزها
  6. پشته کردن خاک در کنار نهرهای ایجاد شده
  7. تسطیح و پاک سازی بقایای مانده از عملیات ساختمانی
  8. نگهداری راههای موقت خاکی
  9. پاک سازی گودالهای کف معادن

انواع بلدوزر

P1150934
الف – بولدوزرهای چرخ زنجیری :

بولدوزرهای چرخ زنجیری انواع مختلفی دارد این بولدوزرها معمولا برحسب اندازه ، وزن و قدرت طبقه بندی می شوند . در بسیاری از پروژه ها مقدار وزن بولدوزر چرخ زنجیری مهم است زیرا مقدار حداکثر نیروی کششی که یک دستگاه بولدوزر می تواند به وجود آورد بدون توجه به قدرت تولیدی موتور آن به حاصل ضرب مقدار وزن درضریت کشش سطح جاده ای که روی آن کار میکنند محدود می باشد . وجود زنجیره ها باعث میشود که بولدوزر بتواند در زمینهای با مقاومت فشاری کم و قدرت کششی مناسب فعالیت داشته باشد
photo_2016-04-12_01-18-41

ب- بولدوزر چرخ لاستیکی :

بولدوزر چرخ لاستیکی از این جهت ساخته شده که سرعت بیشتری در کشیدن و هل دادن اسکریپرها و کارهای نظیر آن داشته باشد این نوع ماشین ها در انواع دو چرخ و چهار چرخ وجود دارد نوع دو چرخ آن حتما باید با یک ماشین دیگر نظیر اسکریپر کار کند تا بتواند تعادل خود را حفظ کند . نوع چهار چرخ آن در دو نوع یک دیفرانسیل و دو دیفرانسیل موجود است . با این همه آسیب پذیری لاستیکهای این ماشینها در موقع کار در زمینهای دارای سنگهای تیز که باعث بریده شدن لاستیک میشود ، استفاده از آن را درا ین نوع زمینها محدود می کند . البته زنجیرهای سیمی مخصوص جهت حفاظت لاستیکها وجود دارد که میتوان برای ازدیاد اصطحکاک لاستیکها با سطح زمین، آنها را بکار برد.

:اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *