ecliptic

دانلود تصاویر ماهواره ای از Earth Explorer برای تحلیل و پردازش در سنجش از دور

Earth Explorer بخشی از سیاست شفاف سازی اطلاعات و دسترسی عموم به داده های علمی[1] است (congress,1992) که توسط سازمان زمین شناسی آمریکا با همکاری سازمان ناسا و سایر سازمان های علمی جهانی  به دستور کنگره ملی ایالات متحده دایر و ساخته شده است و این امکان را به تمام محققین و دانشمندان می دهد تا به صورت کاملا رایگان به تمامی تصاویر و دیتاهای بدست آمده از ماهواره های لندست، سنجنده های MODIS و  AVHRR، NASA’s ASTER، و رادارهای شاتل و آن هم به صورت به روز، دسترسی پیدا کنند.

 

مراحل دانلود تصاویر ماهواره ای

 

 • ابتدا در نوار آدرس مرورگر آدرس https://earthexplorer.usgs.gov/ را وارد می کنیم و با زدن Enter وارد وبسایت شوید.

پس از ورود باید توجه نمود که استفاده از تمامی امکانات سایت نیاز مند ثبت نام در سایت است که این کار درمنوی اصلی و زیر منوی Register صورت می گیرد.

 • اولین گام دانلود تصاویر انخاب منطقه ی مورد نظر است که این کار در منوی سمت چپ در تب Search Criteria  صورت می گیرد. برای این کار ابزار های جستجوی مختلفی اعم از جستجو از طریق آدرس، ویژگی منطقه(مخصوص ایالات متحده)، مختصات جغرافیایی، علامت زدن در نقشه، آپلود شیپ فایل، آپلود فایل های گوگل ارث انجام می گردد. و در هر کدام از این روش ها امکان جستجوی کاملی را به کاربر می دهد برای مثال راحتترین روش، علامت زدن روی نقشه ی کناری منو است که پس از تشکیل یک پولیگون از منطقه وجدا کردن آن از نقشه کل می توان به مراحل بعد صعود یافت.


 • پس از انتخاب منطقه ی مورد مطالعه بر روی نقشه به دنبال بازه ی زمانی مورد نظر از تصویربرداری ماهواره می رویم در این جا باید توجه نماییم که قدرت تفکیک زمانی تمامی ماهواره ها با توجه به سرعت حرکت آن ها و زاویه ی انحراف مداری آن ها متفاوت می باشد. پس از انتخاب بازه ی زمانی بر روی Data Sets کلیک  کنید.

 • در قسمت DATA SET می توان تمام سنجنده ها و ماهواره هایی را مشاهده نمود که می توان آن ها را دانلود و از آن ها استفاده کرد برای مثال در این پروژه ما می خواهیم تصاویر مربوط به سنجنده ی Oli  از ماهواره LandSat-8  را پیدا کنیم که خود  به دو روش می توان آن را انجام داد: 1. استفاده از  Data set Search  که با وارد کردن نام سنجنده یا ماهواره، وبسایت لیستی را از نتایج جستجو نمایش می دهد. 2. استفاده از نمودار درختی موجود که این روش طولانی تر از روش قبل است.

 • پس از پیدا کردن سنجنده ی  لندست 8 نوع داده ی level 1 را انتخاب می کنیم زیرا این نوع داده تقریبا عاری از خطای هندسی است. پس تیک کناری لندست را فعال کرده و با زدن Result وارد مرحله نتایج جستجو می شویم.

 • در قسمت result وبسایت تمامی نتایج جستجو از مراحل انتخای ما را نشان می دهد اما در این مرحله باید توجه نمود که کدام یک از تصاویر مورد نظر بیشترین پوشش منطقه و کمترین میزان ابر را داراست که این کار با زدن این آیکون در کنار تصاویر، این خصیصه را برای ما بر روی نقشه نشان می دهد.
 • پس از انتخای تصویر بر روی کلیک می کنیم تا منوی Download بر روی صفحه نمایش داده شود و مطابق(شکل 10) فایل Geotiff  مربوطه را دانلود می کنیم (Level-1 GeoTIFF Data Product (942.5 MB)) زیرا این فایل بدون هرگونه فشرده سازی کامپیوتری است و پیکسل ها صحیح و سالم با تمامی اطلاعات دانلود می شوند و درضمن تصاویر این نوع فایل Georeference  شده و نیازی به زمین مرجع کردن توسط کاربر را ندارد.


[1]
https://www.congress.gov/bill/102nd-congress/house-bill/6133

:اشتراک گذاری

دیدگاه ها برای این نوشته

 1. اشکانی گفت:

  درود بر شما مطالب جالبی بود

  1. با درود و سلام همیشه سلامت باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *