ecliptic

نقشه های ازبیلت (as built)

ازبیلت (as built) در لغت به معنای  “همانگونه كه ساخته شده” است و در معناي فني يعني اينكه پس از اجراي پروژه نقشه ای از وضعیت اجرا شده تهیه نمایید.

مهندسان نقشه بردار در پروژه های عمرانی و  ساختمانی باید دید کاملی از مراحل این پروژه ها  و اصطلاحات مهندسی عمران و نقشه خوانی ساختمانی داشته باشند ، تا بتوانند با خلاقیت خود بهترین روشهای ارائه خدمات نقشه برداری مرتبط با درخواست کارفرما را انتخاب کنند،کما اینکه آموزش صحیح نقشه برداری ساختمانی باید در الویت دغدغه های جامعه نقشه برداران باشد.

AS Built

نقشه های ازبيلت (معادل فارسی آن چون ساخت است) به نقشه های سازه ای گفته می شود که از وضعیت موجود و اجرا شده سازه برداشت می شود و معمولا با نقشه های اجرایی متفاوت است.

غالبا کارفرما (بسته به اهمیت و بزرگی) در انتهای هر فاز از پیمانکار درخواست نقشه های ازبیلت را می کند تا برای اجرای مراحل بعد مورد استفاده قرار دهد.

مثلا در انتهای اجرای فونداسیون نقشه های ازبیلت آن تهیه شده تا از مقدار واقعی فاصله محور ستون ها برای اجرای اسکلت استفاده شود. یا بعد از اجرای اسکلت ازبیلت تهیه می شود تا برای اجرای تاسیسات و غیره ابعاد اجرا شده بازشوها و غیره مورد استفاده قرار گیرد.

نقشه های ازبیلت به دو علت تهیه می گردد:

1- خطای حین اجرا: به عنوان مثال در پروژه ای پس از برداشت نقشه های ازبیلت فونداسیون مشخص شد در یکی از آکس های ستون به اندازه دو سانتی متر از موقعیت اصلی خود جابجا اجرا شده است. بنابراین برای تهیه نقشه های شاپ دراوینگ از نقشه های ازبیلت فونداسیون استفاده شده تا تغییر فوق لحاظ گردد.

2-تغییرات اعمال شده قبل و حین اجرا بر روی نقشه های اجرایی با تایید کارفرما: به عنوان مثال در اجرای یک خط انتقال آب در داخل شهر، قبل از اجرا متوجه وجود تاسیسات دیگر در تراز خط اجرایی (طبق نقشه ها) شدیم و به همین خاطر باید ارتفاع خط تغییر کند و این کار باعث تغییر نقشه ها می گردد و برای همین نقشه همچون ساخت تهیه می گردد تا ارتفاع واقعی خط لوله برای نگهداری و تعمیرات معلوم باشد.

ازبیلت

ازبیلت

یکی دیگر از عوامل تهیه ازبیلت این است که شاید مشکلی در اجرا پیش بیاد و این کار باعث شود کار در حین اجرا در نقشه تغییراتی پیش بیاید برای همین بعد از مراحل یا بعد از اتمام پروژه اقدام به تهیه نقشه های ازبیلت می نمایند.

به عنوان مثال در اجرای یک خط انتقال آب در داخل شهر، قبل از اجرا متوجه وجود تاسیسات دیگر در تراز خط اجرایی (طبق نقشه ها) شده ایم و به همین خاطر باید ارتفاع خط تغییر کند.  این کار باعث تغییر نقشه ها می گردد و برای همین نقشه همچون ساخت تهیه می گردد تا ارتفاع واقعی خط لوله برای نگهداری و تعمیرات معلوم باشد.

:اشتراک گذاری

دیدگاه ها برای این نوشته

 1. رسول گفت:

  سلام یه سوال داشتم چطور میشه نقشه ازبیلت1/200 رو به1/2000 تبلدیل کرد

  1. میدیا رستمی گفت:

   با سلام خدمت شما برای تبدیل یک نقشه بهتره که فایل DWG اون رو داشته باشد که اگه دارید به وسیله ی نرم افزار اتوکد اون رو باز کنید و با دستور scale و با وارد کردن عدد 10 میتونید اون رو تغییر بدید یا اینکه بدون تغیر مقیاس نقشه میتونید توی قسمت چاپ نقشه scale unit رو به 10 تغییر بدید

 2. سعید گفت:

  با احترام
  در صورت امکان نمونه نقشه ازبیلت تاسیسات مکانیکی ساختمانی برام ارسال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *