آموزش RSسنجش از دور

تصحیح اتمسفری

کلاس سنجش از دور

تصحیح اتمسفری

میان سنسور ماهواره و شئ اتمسفر وجود دارد که بزرگ ترین ایجاد کننده ی خطای رادیومتری اتمسفر است که با دو عمل جذب و پراکنش، بر امواج الکترومغناطیسی تابشی به جسم و بازتابی از جسم اثر خود را می گذارد. تصحیح اتمسفری از جمله روش هایی محسوب می شوند که با گرفتن داده های واقعی رادیانس از اجسام روی زمین و ایجاد معادله ی تابشی به تصحیح این خطا می پردازد. که به سه روش این کار را می کند:

  1. استفاده از معادله انتقال تابشی: یک راه حل تقریبی است و معمولا برای معادله انتقال تابشی ایجاد می شود. برای تصحیح اتمسفر، تراکم آئروسل در باند مادون قرمز نزدیک و چگالی بخار آب در باند مادون قرمز حرارتی باید محاسبه شود.  از آنجا که این مقادیر را نمی توان از داده های تصویر تعیین کرد، پس یک راه حل دقیق را ارائه نمی دهد.
  2. استفاده از داده های حقیقی زمینی: در این روش در زمان تصویر برداری داده های رفلکتانس توسط اسپکترومتر بر روی سطح زمین برداشت می شود و با مقایسه ارزش پیکسل های تصویر با مقدار واقعی روی سطح زمین تصحیح انجام می گردد.
  3. روش های دیگر: مانند استفاده از سنجنده های AVHRR (رادیومتر پیشرفته با رزولوشن بسیار بالا) و HIRS (رادیومتر مادون قرمز با وضوح بالا)  سازمان NOAA یا استفاده از روش های تجربی مانند FLAASH[1]  و یا QUAC[2] که با توجه به نوع پردازش و دقت کاربر میتوانند بسیار دقیق باشند.

[1]Fast Line-of-sight Atmospheric Analysis of Hypercubes

[2] Quick Atmospheric Correction (QUAC)

برچسب ها
نمایش بیشتر

میدیا رستمی

اهل سنندج قبلا ورزشکار تکواندو ؛ دانش آموخته ی دبیرستان نمونه دولتی ؛کارشناس مهندسی ژئوماتیک؛ دانشجوی کارشناسی ارشد سنجش از دور ؛ مدرس دوره های خصوصی ؛ برنامه نویس و طراح وب و دارای تسلط به زبان های C# , متلب, Php CSS Html ||| امضا: Nullius in verba به حرف دیگران توجه نکن |||

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن